WSZAWICA - AKCJA INFORMACYJNA

4.     W razie wątpliwości co do obecności wszawicy, profilaktycznie wykonać zabieg z użyciem szamponu leczniczego,

5.     Dziecko zakażone wszawicą należy izolować od innych osób do czasu całkowitego usunięcia pasożytów, a tym samym powstrzymać się od uczęszczania do przedszkoli, szkół i innych placówek działających w systemie oświaty.

Środki przeciwko wszawicy można zakupić w aptece bez recepty.

Nazwy niektórych środków to:  NIX,  PIPI  FAMILY,  SORA  FORTE.

PROCEDURA

POSTĘPOWANIA NA WYPADEK WSZAWICY

1. Szkoła poinformuje rodziców o środkach jakie należy przedsięwziąć aby zapobiec zachorowaniu na wszawicę, a także jak najwcześniej wykryć przypadki zachorowań.

Informację dla rodziców należy umieścić w widocznych miejscach na terenie szkoły,  przekazać na zebraniach z rodzicami oraz umieścić w dzienniku elektronicznym.

1. W przypadku zgłoszenia zachorowania personel szkoły jest zobowiązany zachować tajemnicę służbowa.

1. Należy zebrać następujące informacje:

·         nazwisko i imię ucznia

·         klasa

·         czy rodzeństwo uczęszcza do szkoły.

4.   Uzyskane informacje należy przekazać pielęgniarce szkolnej.

5.   Pielęgniarka dokona przeglądu czystości głów wszystkich dzieci w klasie ucznia

zarażonego po wcześniejszym poinformowaniu o planowanej kontroli rodziców dzieci.

Przegląd czystości zostaje przeprowadzony z zachowaniem intymności.

6.  Uczniów zarażonych należy izolować do czasu całkowitego wyleczenia ( usunięcia

pasożytów i ich jaj ).

W tym celu zachodzi konieczność :

·         niezwłocznego przekazania dziecka rodzicom lub opiekunom prawnym,

·         poinformowania rodziców o sposobie postępowania z zarażonym dzieckiem ( załącznik nr 2- sposób postępowania w przypadku zarażenia wszawicą ).

7.  Po powrocie dziecka do szkoły pielęgniarka ponownie skontroluje czystość głowy.

8.  W przypadku uchylania się rodziców od obowiązku wyczyszczenia głowy dziecka lub nawracających zakażeń pielęgniarka informuje o sytuacji dyrektora szkoły i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.