Z naszą szkołą związany był od 1 września 1984 r., czyli rok po ukończeniu dziennych studiów magisterskich na Wydziale Matematyczno - Fizyczno -Technicznym o specjalności nauczycielskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił kończąc studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą oraz informatyki.
Śp. Jan Szpakiewicz był nauczycielem sercem oddanym młodym ludziom i edukacji. Za sukcesy zawodowe, osiągnięcia swoich wychowanków, zaangażowanie w rozwój współczesnej edukacji został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jego pasję pedagogiczną doceniono przyznając mu: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej stopnia drugiego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Nagrodę WRPP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nowatorstwa pedagogicznego, Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania w Krakowie oraz Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.
W okresie od września 1995 r. do września 1997 r. pełnił funkcję wicedyrektora szkoły. Od 1997 r. do 2006 r. był dyrektorem Trójki. Ponadto wiele uwagi poświęcał sprawom związanym z naszym miastem pełniąc funkcję radnego, cieszącego się dużym zaufaniem społecznym. Po przejściu na zasłużoną emeryturę, jeszcze przez kilka pracował w naszej szkole. Ostatecznie z pracą nauczyciela w Trójce pożegnał się w 2020 r.
Słowa nie odzwierciedlają głębi smutku, który przywołuje w pamięci koleżanek i kolegów nauczycieli wspólne spędzone chwile. Śp. Jan był kolegą, na którego zawsze mogliśmy liczyć. To niezwykle sumienny i skromny człowiek, uczciwy ponad miarę, pracowity, dbający o dobrą atmosferę. Potrafił dobrym słowem i uśmiechem każdemu dodać otuchy. Takiego Go pamiętamy, taki pozostanie w naszych sercach. Janie zaszczytem było pracować z Tobą! Ufamy, że Patron naszej szkoły - Jan Paweł II poprowadzi Cię przed oblicze Najwyższego.
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach